سفر با خودرو شخصی به کشورهای همسایه

برای سفر به کشورهای همسایه با ماشین شخصی یه مقدماتی لازمه، که خیلی هم پیچیده و سخت نیست.

کاپوتاژ ماشین

 

اولین مرحله کاپوتاژ کردن ماشینه. یعنی اینکه از گمرک اجازه خروج ماشین از مرزهای بین المللی رو بگیریم.
برای کاپوتاژ ماشین در تهران باید بریم گمرک غرب تهران (لینک آدرس گمرک غرب تهران)
ماشین رو جلوی در ورودی پارک می کنیم و وارد محوطه گمرک میشیم.
با مدارک ماشین ( کارت سبز+ کارت ماشین ) مستقیم میریم قسمت بیجک و از اونجا کارای اداری رو شروع می کنیم. کارمندای هر قسمت شما رو ارجاع میدن به مرحله بعدی تا برسید به قسمت کارشناسی ماشین که باز میرید قسمت بیجک و برگه ورود می گیرید و با ماشین میاید داخل محوطه.
از کلمه کارشناسی نترسید، تنها ماشین رو چک می کنن که شماره شاسی و شماره موتور با کارت ماشین شما بخونه، همین.
توی گمرک دو تا فیش پونزده هزار تومنی و سی پنج هزار تومنی هم پرداخت می کنید و در آخر یه برگه بهتون میدن به اسم کاپوتاژ که در واقع مجوز خروج شماست و یک سال اعتبار داره.
تمام این کارها حدود یک ساعت زمان می بره

 

دومین مرحله مراجعه به یه آژانس گردشگریه. هر جایی می تونه باشه که ترجیحا به محل کار یا زندگی نزدیک باشه، خب راحت تره.
با برگه کاپوتاژ و دو قطعه عکس و پاسپورت و گواهینامه وارد آژانس میشیم و میگیم برای کارای کاپوتاژ و گواهینامه بین المللی اومدیم.
کارمند مربوطه رو معرفی میکنن و بعد دو تا فرم یکی برای پلاک بین المللی و یکی برای گواهینامه بین المللی پر می کنید.
قائدتا راننده ماشین و کسی که ماشین رو از مرز رد می کنه باید مالک ماشین باشه که کاپوتاژ هم به نامش هست. ولی اگه قراره راننده کس دیگه ای باشه، باید قبل از مراجعه به گمرک یه وکالت محضری به راننده داده بشه که توش ذکر شده باشه که اجازه خروج ماشین از مرزهای بین المللی رو داره.  گمرک هم کاپوتاژ و در واقع کارت بین المللی ماشین رو به نام اون فرد صادر می کنه.
109 هزار تومن بابت گواهینامه بین المللی، 104 هزار تومن بابت کارت ماشین بین المللی و 270 هزار تومن بابت پلاک بین المللی پرداخت می کنید.
برای تمدید هم همین مراحل و مبالغ به جز مبلغی که بابت پلاک پرداخت میشه، تکرار میشه.
این مرحله هم حدود دو ساعت زمان می بره.

 

بیمه بین المللی
مرحله بعدی بیمه کردن ماشینه. اگه قصد سفر به ترکیه رو دارید، دو تا گزینه دارید.
روش اول اینکه لب مرز ماشین رو بیمه سه ماهه کنید. تو این روش کار خاصی لازم نیست بکنید آماده سفر میشید و لب مرز بعد از خروج از ایران و در ورودی ترکیه به باجه بیمه مراجعه می کنید و ماشین رو بیمه می کنید.در این روش فقط امکان بیمه سه ماهه رو دارید.
روش دوم هزینه بیمه رو به نصف تقلیل میده، اما بیمه ماشین پونزده روزه خواهد بود.
برای بیمه پونزده روزه ماشین ( حدود 130 هزار تومن، بسته به ماشین) فقط می تونید با مدارک ماشین و پاسپورت و برگه کاپوتاژ به ساختمان مرکزی بیمه ایران مراجعه کنید. (لینک آدرس بیمه مرکزی ایران)

 

کشور گرجستان از شما بیمه نمی خواد. کسی هم ماشین رو بیمه نمی کنه. ولی نمی دونم اگه اتفاقی بیافته، چی در انتظار آدمه.
ارمنستان هم بیمه رو لب مرز انجام میدن. علاوه بر ویزا و بیمه، برای ورود و خروج ماشین هم یه مبلغی رو میگیرن که تا اونجایی که یادمه حدو سیصد یا چهارصد هزار تومن میشد.
آذربایجان نرفتم نمی دونم چه جوریه ولی تا اونجا که می دونم باید مدل ماشین بالای 2014 باشه.
توی کشورهای دیگه مدل ماشین اهمیتی نداره و فقط توی آذربایجان این محدودیت هست.

 

عبور از مرز
بعد از اینکه به مرز میرسید، آدمای زیادی به سمتتون میان. اولین گروه، افرادی هستند که می خوان در ازای مبلغی پلاک بین المللی شما رو روی پلاک ایرانتون نصب کنن. توصیه من اینه که خودتون بست پلاستیکی ببرید و این کارو لب مرز انجام بدید.
گروه دوم که توی مرز نوردوز ارمنستان زیادن، افرادی هستن که سیم کارت می فروشن. به هیچ وجه نخرید ازشون، چون با اینکه وقتی سیم کارت رو می ندازید تو گوشی و اینترنتش کار می کنه چون رجیستر نشده بعد از یکی دو ساعت از کار می افته. هر چند که فکر می کنید مبلغی که میدید خیلی کمه ولی وقتی مرز رو رد می کنید متوجه میشید که با نصف همون قیمت میتونید سیم کارت رجیستر شده رو بخرید.
دسته دیگه که به طرف شما میان افرادی هستند که پیشنهاد میدن کارای شما رو برای عبور از مرز انجا بدن. هیچ کار خاصی قرار نیست بکنید پس با یه نه قائله رو ختم به خیر کنید و خودتون کارا رو انجام بدید که هم هزینه ای نکرده باشید و هم از درد سرهای هحتمالی جلوگیری کرده باشد.
اولین کاری که باید بکنید اینه که عوارض خروجتون را داخل ساختمان گمرک مرز پرداخت کنید. بعد مسافرا با پاسپورت و برگه عوارض از مرز رد میشن و راننده ها هم بعد از انجام کارای اداریش همین مسیر مسافرا رو میرن و مهر خروج پاسپورتشون رو میزنن اما به جای اینکه خارج بشن، بر می گردن و با ماشینشون خارج میشن.
اینا در مورد مرز ترکیه بود. در مورد مرز گرجستان هم همینه ولی خیلی راحت تر. فقط گرجستان روی داروهای کدئین دار خیلی حساسه که نباید چیزی همراه داشته باشید.
در مورد ارمنستان اما باید تمام وسایل ماشین خارج بشه و توسط مسافرا از مرز رد بشه و ماشین و راننده، خالی از مرز رد بشن.
به همین شیکی و راحتی.

 

حالا سوالای دیگه اینه که:
جاده ها امنیت داره؟
بنزین چنده؟
هتل کجا بریم؟

و…

که توی مطالب بعدی بهش می پردازیم

‏2 دیدگاه در نوشته‌ی “سفر با خودرو شخصی به کشورهای همسایه

  1. بهنام

    با سلام
    همانطور که بیمه ایران برای کشور ترکیه بیمه 15 روزه صادر می کند ، بیمه پارسیان نیز بیمه گزار کشور ارمنستان بوده و می توان بیمه را از نمایندگی های مرکزی پارسیان تهیه نمود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *