اگه یه روز بری بالی، بری از ایران بی خبر، اسیر رویاها میشی؟

بالی مثل هر جای دیگه دنیا، برای بک پکرها و کسایی که می خوان با فرهنگ های مختلف، آشنا بشن و آدما بیشتر از جاها، براشون مهمه، جای خوبیه.
البته، مثل هر جای توریستی دیگه، شرایطش، از جمله قیمت ها، توریستیه دیگه.
مشکلاتش برای بک پکرها چی بود؟
اول اینکه ،تو کل اندونزی، تنها جایی که هاست پیدا نشد، بالی بود.
بعدشم، حمل ونقل داخل شهری بود، حمل و نقل عمومی، بیشتر مینی بوسه، ولی خب قیمت مشخص نداره، همین جوری یهو یه قیمتی پرت می کنن.
تا یادم نرفته از اسکله تا قسمت جنوبی بالی به اسم دانپاسار و اوبود، 4ساعتی راه بود که اتوبوسا می گفتن نفری سیصد هزار روپیه یعنی نود هزار تومن. میگفتی نه، تا صد و پنجاه، با نه اول، پایین می اومدن.
ولی باز خیلی بود، گفتیم هیچ کنیم، یه ساعتی هم راه رفتیم، ولی خوب از اسکله که ماشینی نمی اومد. گفتیم ببینیم می نی بوس چند می گیره. گفت: نفری صد هزار روپیه، ولی با یکم چونه نفری سی هزار روپیه دادیم و بعد چهار ساعت رسیدیم دانپاسار.
هاستلم ازنفری 3دلار ، داخل شهر بود تا بگیر به هتل های ساحلی 5ستاره. ما یه سوئیت، مثل پلاژای بابلسر گرفتیم شبی چهل هزار تومن. کرایه موتورم شبانه روزی، هفتاد هزار روپیه یا بیست هزار تومن بود.
اوبر و گرب هم که مثل اسنپ خودمونه اینجا ممنوعه و قیمت تاکسی سه برابر قیمت اوبره.
ولی اوبر هست، جایی که تاکسی نیست دور وبرتون، می تونید درخواست بدید.
ما خبر نداشتیم از این داستان، اوبر که اومد از بس تابلو کرده بودیم سه تا راننده تاکسی دورمون کردن با ماشیناشون و نذاشتن که راننده اوبر سوارمون کنه.
ولی مگه دست خودشون بود. بعد از پیاده شدن از اوبر داشتیم پیاده میرفتیم که دیدیم یهو یکی داره سوت و اشاره میکنه که بیاید تو رستوران.
کی بود؟ راننده اوبره
یه نیم ساعتی نشستیم تا تاکسیا از تعقیب و گریز ما خسته شدن و ما هم سوار شدیم به سمت اوبود، که حالا چی؟ با صاحب هتلی که قرار بود براش عکس بگیریم، ساعت 6 تو اوبود قرار داشتیم ما 6:30 هنوز دانپاسار بودیم و یه ساعت تا اوبود راه بود.
ولی بالی، مقصد خوبی واسه توریستهایی که کل سال رو منتظر سفر چند روزه برای استراحت و استفاده از مناظر و جاهای دیدنی و تفریحیند، هست؟
به نظر من نه
چرا؟
1.شما وقتی میرید جزیره بالی، دنبال یه جزیره توریستی هستید؟ بالی خیلی بزرگتر از این حرفاست که حس توی جزیره بودن بهتون بده. در مقایسه با کیش، قشم و جزیره بزرگ استانبول، بالی اصلا مثل یه جزیره توریستی نیست.
2.هتل ها، واقعا عالین، اگه دنبال هتل های آنچنانی هستید. ولی محیط توریستی نیست. بغل هتلتون حتما انتظار یه محیط زاغه نشینی و گاری های غذای خیابونی رو داشته باشید.
3.اصلا انتظار ساحل های آنچنانی و تمیز رو نداشته باشید. یه ساحل شنی عادی با کلی آشغال در انتظارتونه و البته این سوال که این همه توریست اینجا دنبال چین؟ شاید آشغالا نذاشت، ما دریا و ساحل رو ببینیم.
شما اگه دیدید سلام ما رو بهش برسونید، بگید این رسمش نبود.
ولی اگه دنبال یه فرهنگ جدیدید، جای عالییه، پر از معبد هندی، که هرشب برنامه های خاصی دارن. توی هر معبد یه مجسمه یا عروسک هیولای بی سر هست، که برنامه رقص محلی و بیرون کردن هیولا هرشب بر گزار میشه.
هتل ها هم گفتم، عالین ولی خب انتظار قیمت آنتالیا رو نداشته باشید.
البته ما دو روز بیشتر تو بالی نبودیم و هتلی که براش عکس می گرفتیم، تو جنگل و دور از شهر بود. پس شاید چیزایی رو از دست داده باشیم.
تنها چیزی که مطمئن می تو نم بگم اینه که، اگه با طبیعت و جنگل و رودخونه و آبشار حال می کنید و دنبال استراحت تو همچین محیطی هستید، بالی اکو استی، اصل جنسه

یک دیدگاه در نوشته‌ی “اگه یه روز بری بالی، بری از ایران بی خبر، اسیر رویاها میشی؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *